مقالات شرکت‌ها
1396/5/24 سه شنبهبررسی یکی از مهم ترین مسائل افتا در سال 2017:
آینده افتا درسیستم های کنترل صنعتی
حملات سایبری به سیستم های کنترل صنعتی (ICS)، طیف گسترده ای از صنایع و زیرساخت های حساس را تحت تأثیر قرار می دهد، زیرا همه این صنایع از تجهیزاتی استفاده می کنند که توسط تعداد مشخصی از سازندگان تولید می شوند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد در آینده بر شدت و تعداد این حملات افزوده خواهد شد.
از ابتدای سال جدید میلادی شاهد انتشار اخبار مربوط به وقوع چندین حادثه امنیتی در سیستم های کنترل صنعتی بودیم. رسانه ها معمولاً این اخبار را با حساسیت زیادی منتشر می کنند. در نتیجه، میزان آگاهی و نگرانی از حملات سایبری به زیرساخت های حساس صنعتی در سراسر جهان افزایش یافته است. می توان گفت که در ادامه سال 2017، امنیت سیستم های کنترل صنعتی همچنان یکی از موضوعات داغ رسانه ها خواهد بود. شواهد این امر را در ادامه بررسی می نماییم: 

1. افزایش تهدیدات ناشی از بدافزارهای جدید ICS
در آینده ای نزدیک شاهد پیدایش بدافزارهای جدیدی خواهیم بود که فناوری های ICS را هدف قرار می دهند و به پروتکل های مهندسی این سیستم ها حمله می کنند تا عملکرد کنترلرهای منطقی قابل برنامه نویسی (PLC) و دیگر کنترلرهای صنعتی را تغییر دهند. اگر این نوع بدافزارها به طور افسارگسیخته در فضای سایبری منتشر شوند، طیف گسترده ای از صنایع و زیرساخت های حساس را تحت تأثیر قرار خواهند داد؛ چراکه همه این صنایع از تجهیزاتی استفاده می کنند که توسط تعداد محدودی از سازندگان تولید می شوند. دانش و امکانات لازم برای ساخت این نوع بدافزارها مدتی است که وجود دارد. تنها دلیل عدم ساخت آن، نگرانی از تأثیرات سیاسی و فیزیکی احتمالی چنین ابزار مخربی است.

2. آغاز جنگ های فیزیکی-سایبری
 برای نخستین بار در تاریخ آمریکا، کلمات «حمله سایبری»، «هک» و «جنگ سایبری» تبدیل به اصلی ترین موضوعات در انتخابات ریاست جمهوری شدند. برخی از مقامات عالی رتبه آمریکا، حوادث اخیر مربوط به هک سازمان های آمریکایی توسط کشورهای دیگر را به عنوان «اقدامات جنگی» طبقه بندی کرده اند. گستره این میدان نبرد به سرعت افزایش می یابد و به زودی دستگاه هایی ساخته خواهند شد که برخلاف هدف فعلی حملات سایبری که انتشار داده های مسروقه است، تأثیر گسترده تری بر روی اهداف خود خواهند داشت.
وقوع یک حمله افسارگسیخته در سیستم های ICS می تواند سازمان هایی را تحت تأثیر قرار دهد که اصولاً هدف این حمله نبوده اند. به عنوان مثال، اکسپلویتی که برای حمله به یک PLC در یک پالایشگاه نفت ساخته شده است می تواند به آسانسورها، توربین ها یا تجهیزات و فرایندهای صنعتی دیگری نیز که از دستگاه های تولید شده توسط سازنده یکسانی استفاده می کنند، آسیب برساند.

3. رواج بیشتر هکتیویسم در ICS
با توجه به تغییرات سیاسی اخیر در بریتانیا، آمریکا و مناطق دیگر جهان، کاملاً مشخص است که یک تغییر ایدئولوژیک در جهان در حال روی دادن است. ممکن است این تغییر باعث شود برخی افراد از حقوق اجتماعی خود محروم شوند و به اقدامات خشن، اعتراضات سایبری یا تروریسم سایبری تمایل پیدا کنند. گروه های هکتیویسم به پالایشگاه های پتروشیمی، سکوهای حفاری نفت و دیگر زیرساخت های صنعتی حمله خواهند کرد تا فجایع زیست محیطی ایجاد کنند و بدین طریق، توجه افکار عمومی را به سمت مشکلات خود جلب کنند؛ زیرا روش های قدیمی خرابکاری سایبری دیگر چندان برای افکار عمومی جذاب نیستند.

4. نیروگاه ها، هدف اخاذی سایبری
امروزه تمام افراد در معرض اخاذی سایبری قرار دارند. با از بین رفتن شکاف های هوایی در شبکه های صنعتی، مهاجمان سایبری به دستگاه های فیزیکی حمله خواهند کرد تا از اپراتورهای این تجهیزات، اخاذی کنند (توضیح مترجم: در حفاظت به شیوه شکاف هوایی، شبکه به طور فیزیکی از تمامی شبکه ها و دستگاه های دیگر مجزا می شود). باجافزارها، سیستم های اسکادا و ICS و حتی PLCها را آلوده خواهند کرد. در حملات باج افزارها معمولاً پیامی ظاهر می شود که می گوید فایل های شما رمزگذاری شده اند؛ اما این پیام در سیستم های اسکادا چنین خواهد بود: «PLCهای شما در عرض 24 ساعت خاموش خواهند شد، مگر این که مبلغ باج را پرداخت کنید».

5. دستیابی مهاجمان به «دکمه قرمز»
امروزه تقریباً به راحتی می توان در شبکه های ICS رخنه کرد. از این رو، روزبه روز خرابکاران بیشتری به این شبکه ها دسترسی پیدا خواهند کرد؛ چه خرابکاران سیاسی و چه مجرمان. خرابکاران از این دسترسی برای وارد کردن آسیب های سریع و موقت استفاده نخواهند کرد، بلکه آن را به عنوان یک «دکمه قرمز» به کار می گیرند که به عنوان بخشی از یک حمله بزرگتر یا اهرم فشار در مذاکرات عمل می کند.

6. افزایش اتصال زیرساخت های فیزیکی به اینترنت
افزایش ناگهانی دستگاه های مربوط به ICS که به ابر و شبکه های دیگر متصل می شوند، منجر به استفاده از انواع بیشتری از CPUها و تجهیزات مربوط به شبکه در ICS می شود و این تجهیزات نیز جزو اهداف حملات مجرمان سایبری قرار می گیرند. سازندگان روزبه روز محصولات بیشتری را وارد بازار می کنند که قابلیت مدیریت از راه دور دارند، سازگار با ابر هستند یا قابلیت های ارتباطات بی سیم دارند. بنابراین، افزایش پیچیدگی و قابلیت اتصال شبکه های ICS باعث می شود این شبکه ها بیش از پیش در معرض تهدیدات خارجی قرار بگیرند.

نتیجه گیری
اگر این پیشبینی ها در مورد تهدیدات صنعتی درست از آب درآیند، یکی از مهمترین نگرانی ها این است که احتمال بروز آسیب های جانبی در سطح گسترده، بسیار بالا است. از آنجا که این حملات، فناوری های خاص ICS را هدف می گیرند و بیشتر این فناوری ها در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند، وقوع یک حمله افسارگسیخته در این سیستم ها می تواند سازمان هایی را تحت تأثیر قرار دهد که اصولاً هدف این حمله نبوده اند. به عنوان مثال، اکسپلویتی که برای حمله به یک PLC در یک پالایشگاه نفت ساخته شده است می تواند به آسانسورها، توربین ها یا تجهیزات و فرایندهای صنعتی دیگری نیز که از دستگاه های تولیدشده توسط سازنده یکسانی استفاده می کنند آسیب برساند.

منبع: www.securityweek.com

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 


آدرس:
تهران، خیابان استاد شهید مطهری، خیابان میرزای شیرازی، کوچه شهدا، پلاک یک، مرکز مدیریت راهبردی افتا


ایمیل:
info@afta.gov.ir

.