اخبار استان ها
1397/2/1 شنبه
تبیین اهداف و سیاست‌های مرکز افتا در همایش فصلی حراست‌کل استان یزد
نشست توجیهی تبیین سیاست‌ها و رویکردهای مرکز افتا برای مدیران و کارشناسان مراکز حراست‌ استان یزد در همایش فصلی حراست کل این استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت راهبردی افتا ریاست جمهوری ؛ در این نشست، مهندس زارع دبیر و معاون اجرایی این مرکز با اشاره به سیاست‌های مرکز افتا در خصوص استفاده از پیام‌رسان های داخلی به تبیین و تشریح نظام ملی پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی پرداخت.
معاون اجرایی مرکز ضمن تقسیم‌بندی حوادث فضای مجازی به حوزه‌های عمومی، سازمانی، زیرساختی، تروریسم ، امنیت سایبری و جنگ سایبری و تبیین وظایف دستگاه‌های هماهنگ‌کننده در هر حوزه، مسئولیت هماهنگی در حوزه زیرساخت‌ها را بر عهده مرکز مدیریت راهبردی افتا دانسته و خواستار هماهنگی کامل دستگاه‌های اجرایی استان یزد با مرکز افتا برای پیشبرد طرح‌های امنیت سایبری دستگاه متبوع خود شد.
وی افزود:  بر اساس نظام ملی پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی، مسئولیت پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی هر دستگاه،‌ بر عهده بالاترین مقام آن دستگاه بوده و کلیه دستگاه‌ها باید بر اساس برنامه عملیاتی ابلاغی از سوی دستگاه‌ هماهنگ کننده، ساز و کار پیشگیری و مقابله با حوادث دستگاه خود را فراهم آورند و نسبت به عملیاتی شدن آن اقدام کنند.
دبیر مرکز مدیریت راهبردی افتا در پایان به ابهامات موجود در موضوعات مختلف از جمله استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی در سازمان‌های دولتی و نحوه هماهنگی و تعامل مراکز حراست با مرکز افتا پاسخ گفت.
رییس مرکز افتای استان یزد نیز در این نشست ضمن تأکید بر اثرگذاری توصیه‌های امنیت سایبری به تبیین مخاطرات امنیتی در حوزه‌های مختلف فضای سایبری و ارائه راهکارهای عملی برای مقابله با آن پرداخت.
صمصامی با بیان رویکردها و سیاست‌های مرکز افتای استان برای ارتقاء امنیت سایبری زیرساخت‌ها، مهمترین عامل در ارتقاء امنیت سایبری دستگاه‌ها را افزایش آگاهی‌های امنیتی کاربران نهایی دانسته و خواستار برنامه‌ریزی لازم به منظور اجرایی شدن سیاست‌های مرکز افتا در این حوزه شد.
وی با بیان اینکه مدیران مراکز حراست باید نظارت کامل را اعمال کنند تا سیاست‌ها و دستورالعمل‌های امنیتی صادره از مرکز افتا به مرحله اجرا درآید، افزود: با تعامل پویا و سازنده این دو نهاد می‌توان بر مشکلات موجود فائق آمد.
رییس مرکز مدیریت راهبردی افتای استان یزد همچنین با اشاره به برخی ناهماهنگی‌ها در انعقاد قراردادهای دستگاه‌های اجرایی با بخش خصوصی عنوان کرد : بر اساس توافق‌نامه بین سازمان حراست‌کل کشور و مرکز افتای ریاست جمهوری، مراکز حراست موظفند به محصولات، خدمات، شرکت‌ها و پیمانکارانی که پروانه فعالیت افتا را داشته مجوز انعقاد قرارداد و ورود به دستگاه را بدهند و انجام استعلام امنیتی مجدد برای این شرکت‌ها مورد نیاز نیست.
وی در پایان با اشاره به بخشنامه شورای عالی فضای مجازی مبنی بر لزوم اخذ تأییدیه مرکز افتا گفت: به منظور جلوگیری از بروز مخاطرات در اجرای طرح‌های فضای مجازی دستگاه‌ها و پیشگیری از نشت اطلاعات، تمامی دستگاه‌ها موظفند قبل از اجرایی کردن هر گونه طرح، برنامه و پروژه مرتبط با فضای مجازی، تأییدیه فنی مرکز افتای استان را اخذ و حراست دستگاه‌ها به عنوان بازوی نظارتی مرکز افتا نظارت لازم را اعمال کنند تا از ارائه هرگونه اطلاعات خارج از چارچوب‌های قانونی به مراجع دیگر ممانعت شود.
 

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 


آدرس:
تهران، خیابان استاد شهید مطهری، خیابان میرزای شیرازی، کوچه شهدا، پلاک یک، مرکز مدیریت راهبردی افتا


ایمیل:
info@afta.gov.ir

.