اخبار استان ها
1396/12/2 چهارشنبه
خوزستان اولین دارنده گواهینامه سیستم مدیریت امنیت اطلاعات
رئیس مرکز برنامه ریزی،نوسازی و توسعه فناوری اطلاعات استانداری:خوزستان به عنوان اولین استانداری در کشور موفق به دریافت گواهینامه سیستم مدیریت امنیت اطلاعات شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت راهبردی افتا، محسن سزاری در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان اظهارکرد: براساس استاندارد 27001 ISIRI ISO ، سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) استانداردی است که برای مدیریت امنیت اطلاعات در سازمان‌ها پیاده‌سازی می شود. این سیستم یک سری استانداردها تعریف می‌کند که ادارات باید این رویه ها را مدیریت کنند تا بتوانند گواهینامه استقرار آن را دریافت کنند.

وی افزود:چند سالی است که بخشنامه استقرار سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS)  ابلاغ شده که ادارات و سازمان‌ها خصوصاً سازمان‌های بزرگ دولتی می بایست آن را اجرا کنند، در این خصوص ابلاغیه هایی از وزارت کشور و ارتباطات داریم که این استاندارد باید پیاده‌سازی شود اما به دلیل اینکه این استاندارد چارچوب خصوصی دارد و نیاز به رعایت فرآیندها و تامین نیروی متخصص دارد، پیاده‌سازی آن بسیار دشوار بود.

سزاری بیان کرد: در هر صورت ما چند سال به صورت مستمر کار کردیم و رویه‌های کاری و نرم‌افزار ها را بر اساس این استاندارد تغییر دادیم، ممیزی ما از سال گذشته با حضور شرکت ممیز و نظارت کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتای استان شروع شد که پس از دو مرحله ممیزی خوشبختانه در آخرین مرحله موفق به کسب  ایزو ۲۷۰۰۱ شدیم و استانداری خوزستان تنها استانداری در وزارت کشور است که موفق به کسب آن شده است.

رئیس مرکز برنامه ریزی،نوسازی و توسعه فناوری اطلاعات استانداری تصریح کرد: این کار تخصصی و جدید است به همین دلیل از استانداری خوزستان دعوت شده تا تجارب خود را در اختیار وزارت کشور و دیگر استانداری‌ها قرار دهد.

سزاری ادامه داد:همچنین برای اولین بار سامانه مدیریت رخدادها و اطلاعات امنیتی (SIEM) دارای مجوز افتا در استانداری نصب شد پایش و کار رصد رخدادهای امنیتی شبکه را انجام می دهد و تجربه این کار را در اختیار شرکت‌های بزرگ از جمله شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب قرار دادیم.

وی ضمن تشکر از رئیس محترم مرکز مدیریت راهبردی افتای استان به برای پیگیری و همکاری در پیاده‌سازی سیستم امنیت اطلاعات (ISMS) و با توجه به اهمیت موضوع خاطرنشان کرد: دبیر کل مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری با حضور در استانداری، گواهینامه را به استاندار خوزستان اهدا کرد و مقرر شد به عنوان یک الگو در اختیار وزارت کشور و استانداری ها قرار گیرد.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 


آدرس:
تهران، خیابان استاد شهید مطهری، خیابان میرزای شیرازی، کوچه شهدا، پلاک یک، مرکز مدیریت راهبردی افتا


ایمیل:
info@afta.gov.ir

.