هشدارهای افتایی
یک پایگاه‌داده حفاظت نشده، منجر به کشف مجموعه‌ای عظیم از افزون بر 808 میلیون پست الکترونیکی شد که بسیاری از موارد افشا شده حاوی اطلاعات شخصی با جزئیات قابل شناسایی و حساس است.
به گزارش معاونت بررسی مرکز افتا، به نقل از وب‌سایت BleepingComputer، این پایگاه داده MongoDB صدو چهل گیگابایتی، از چهار مجموعه مجزا از پرونده‌ها تشکیل شده ‌است، بزرگترین آن‌ها mailEmailDatabase نام دارد که داخل سه پوشه قراردارد.
•    Emailrecords  ( تعداد: 798,171,891 پرونده).
•    emailWithPhone  ( تعداد: 4,150,600 پرونده).
•    businessLeads  ( تعداد: 6,217,358 پرونده).
پوشه Emailrecords که شامل بیشترین رکوردها بود، حاوی نام‌خانوادگی، تاریخ تولد، ایمیل، شماره تلفن، کد پستی، آدرس، جنسیت و آدرس IP برای هر مولفه جداگانه بود.
با مقایسه و تطابق‌دادن بعضی رکوردهای تصادفی پایگاه داده با پایگاه داده HaveIBeenPwned از رکورد‌های افشاشده، مشخص شد که این رکوردها در هیچ نشت قبلی نبوده‌اند و در نتیجه این مجموعه‌ای جدید و منحصر به فرد از داده‌ها است.
در طول فرآیند اعتبارسنجی، تلاش‌شد تا صاحب نمونه موردنظر MongoDB شناسایی‌شود که در نهایت نام شرکتی پیدا شد که خدمات "اعتبارسنجی ایمیل شرکتی" را بر روی سایت خود تبلیغ می‌کرد. پیش از پیداکردن وب‌سایت شرکت و خدمات ارائه‌شده، تصور می‌شد که پایگاه داده برای تهیه اهداف کمپین‌های اسپم استفاده می‌شود. زیرا پایگاه داده، حساب‌های ایمیل برای ارسال ایمیل و صدها سرورSMTP، ایمیل، تله‌های هرزنامه، کلمات کلیدی که باید از آن اجتناب شود و آدرس‌های IP که باید به لیست‌سیاه اضافه شود را شامل می‌شود.
در پی این کشف، این شرکت، وب‌سایت و پایگاه‌داده افشا شده‌اش را غیرفعال کرده و در بیانیه‌ای اعلام‌کرد که 800 میلیون رکوردی که در معرض دسترس قرارگرفته‌‌اند، با اطلاعات عمومی و نه اطلاعات مشتریان ساخته شده‌اند. این شرکت به سرعت اشتباه خود را تصحیح‌کرده و اطلاعات درمعرض‌خطر را همان روز از دور خارج‌کرد. 
علاوه بر صدها میلیون مورد که شامل اطلاعات شخصی با جزییات قابل‌شناسایی (PII) بودند، پایگاه‌داده محافظت ‌نشده همچنین حاوی جزئیات دسترسی و لیست کاربران (130 رکورد)، با نام و اطلاعات دسترسی به سرور FTP برای آپلود/دانلود لیست‌های ایمیلی است.

منبع : 

 
امتیاز دهی
 
 

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 


آدرس:
تهران، خیابان استاد شهید مطهری، خیابان میرزای شیرازی، کوچه شهدا، پلاک یک، مرکز مدیریت راهبردی افتا


ایمیل:
info@afta.gov.ir

.