هشدارهای افتایی
چندین برنامه توسعه‌یافته توسط Trend Micro پس از اینکه مشخص شد این برنامه‌ها تاریخچه مرورگر و اطلاعات رایانه کاربران را جمع آوری می‌کنند، از فروشگاه Mac App Store حذف شدند. این برنامه‌ها Dr. Antivirus، Dr. Cleaner و Dr. Unarchiver نام دارند که همگی تحت حساب کاربری Trend Micro توسعه‌یافته‌اند. قبل از اینکه این برنامه‌ها از فروشگاه اپل حذف شوند، جزو پرفروش‌ترین برنامه‌ها بودند.
اولین گزارشی که بصورت عمومی در زمینه فعالیت‌های مخفیانه محصولات Trend Micro در فروشگاه اپل منتشر شد، در اواخر سال 2017 توسط کاربری با نام PeterNopSled ارائه شد. در روز شنبه یک پژوهشگر امنیتی تحت نام کاربری Privacy_1st با انتشار ویدئویی نشان داد که برنامه‌های Dr. Cleaner و Dr. Antivirus تاریخچه مرورگرهای Safari، Chrome و Firefox را به همراه برخی اطلاعات سیستمی، جمع‌آوری می‌کند. از سویی دیگر یک توسعه‌دهنده iOS نیز جمع‌آوری داده‌های کاربر توسط برنامه دیگری با نام Dr. Unarchiver را کشف کرد.
کاربر Privacy_1st پس از بررسی این سه برنامه متوجه شد که در آنها کدهایی برای استخراج اطلاعات کاربر قرار داده شده است. این پژوهشگر اعلام کرده که شماره سریال و نسخه سیستم عامل نیز بخشی از اطلاعات استخراج شده است.
مقصد نهایی اطلاعات استخراج شده، طبق گفته Privacy_1st، دامنه trendmicro.com است. در هنگام بررسی رفتار این برنامه‌ها، یک فایل JSON حاوی کدهای مختلف نیز مشاهده شده که بنظر می‌رسد برای دریافت دستورات از دامنه منبع است. برنامه‌های دیگری نیز با این تکنیک اطلاعات کاربران را به یک سرور خارجی بارگذاری می‌کردند. برنامه‌های Adware Doctor و Komros Adware Cleaner (از توسعه‌دهنده یکسان)، Open Any Files و Adblock Master جزو این برنامه‌ها هستند. پس از مطلع شدن اپل از این امر در اواسط ماه آگوست، برنامه‌های یاد شده از فروشگاه اپل حذف شدند.
با این حال Trend Micro اعلام کرده است که هیچ سرقتی از داده‌های کاربران صورت نگرفته است و تنها به منظور مقاصد امنیتی برخی از داده‌ها و فقط یکبار جمع‌آوری شده‌اند.

منبع:

 
امتیاز دهی
 
 

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 


آدرس:
تهران، خیابان استاد شهید مطهری، خیابان میرزای شیرازی، کوچه شهدا، پلاک یک، مرکز مدیریت راهبردی افتا


ایمیل:
info@afta.gov.ir

.