هشدارهای افتایی
يک گروه از پژوهشگران حوزه امنيت که توسعه دهندگان برنامه کاربردی فايروال تلفن همراه Guardian نيز هستند به تازگی اطلاعاتی را افشا کرده‌اند که از رشد تعداد برنامه‌های کاربردی iOS در زمينه جمع‌آوری اطلاعات جغرافيايی، شناسه‌های شبکه WiFi و ساير اطلاعات از کاربران iPhone حکایت دارد و اطلاعات کسب شده را به شرکت‌های تبليغاتی به فروش می‌رسانند.
اين برنامه‌های کاربردی برای جمع‌آوری اطلاعات از کاربران اجازه دسترسی درخواست می‌کنند اما بدون اطلاع کاربران اين اطلاعات را با شرکت‌های تبليغاتی به اشتراک می‌گذارند. کارشناسان در تمامی اين برنامه‌ها کدهایی را مشاهده کردند که توسط شرکت‌های بازاريابی و تبليغاتی در آنها تعبيه شده است .
تيم GuardianApp اعلام داشته‌اند که برنامه‌های کاربردی به صورت پنهانی اطلاعات جغرافيايی ده‌ها ميليون دستگاه‌ تلفن همراه را جمع‌آوری کرده‌اند. این کار با استفاده از بسته‌های کد فراهم شده توسط شرکت‌های تبليغاتی انجام شده است. در بسیاری از موارد کدهای رديابی همیشه اجرا می‌شوند و اطلاعات GPS و ساير داده‌ها را پيوسته ارسال می‌کنند.
برای دسترسی اولیه به اطلاعات دقيق سسنسورهای GPS دستگاه‌های موبايل، اين برنامه‌ها معمولا صفحه‌ای را مبنی بر استفاده از سرویس اطلاعات جغرافیایی نمایش می‌دهند. در این برنامه‌ها اغلب اشاره‌اي به اشتراک اين داده‌ها با شرکت‌های ثالث نمی شود. بيشتر اين برنامه‌های کاربردی اجازه دسترسی به اطلاعات GPS، بلوتوث، نام شبکه (WiFi SSID) و آدرس Mac شبکه (BSSID) را درخواست می‌کنند. همچنين برخی ديگر از برنامه‌های کاربردی انواع ديگری از اطلاعات دستگاه را جمع‌آوری می‌کنند از جمله داده‌های شتاب سنج، شناسه‌های تبليغاتی (IDFA)، وضعيت و درصد شارژ باتری، MCC/MCN شبکه، نام شبکه مخابراتی، سرعت GPS، زمان‌های رسيدن و يا خروج از يک مکان.
در گزارش منتشر شده توسط تيم GuardianApp از 12 شرکت تبليغاتی به همراه 24 برنامه کاربردی که داده‌ها را از دستگاه کاربران ارسال می‌کنند، نام برده شده است. همچنين در اين گزارش نام 100 برنامه کاربردی خبری شامل کدهای کسب درآمد فراهم شده توسط شرکت RevealMobile آورده شده است. در اگوست 2017، بسته‌های کد شرکت RevealMobile در برنامه AccuWeather مشاهده شد و این شرکت با شکايت کاربران مبنی با اينکه اطلاعات WiFi SSID و BSSID توسط آن جمع‌آوری می‌شود، روبرو شد.
راهکارهای ارائه شده برای حل اين مشکل توسط کارشناسان عبارتند از:
•    رفتن به بخش Setting>Privacy>Advertising و روشن کردن Limit Ad Tracking تا شناسايی دستگاه iOS برای رديابی مکانی دشوار شود.
•    انتخاب "Don't Allow" در صفحه درخواست دسترسی Location Services که حاوی متن See privacy policy یا متن مشابه است.
•    استفاده از یک نام عمومی برای SSID مسیریاب  WiFi
•    خاموش کردن بلوتوث زمانی که نيازی به استفاده از آن وجود ندارد.

منبع:

 
امتیاز دهی
 
 

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 


آدرس:
تهران، خیابان استاد شهید مطهری، خیابان میرزای شیرازی، کوچه شهدا، پلاک یک، مرکز مدیریت راهبردی افتا


ایمیل:
info@afta.gov.ir

.