هشدارهای افتایی
اپل به تازگی یک برنامه ضد بدافزار و مسدود کننده تبلیغات‌های مخرب را از فروشگاه Mac App Store حذف کرده است. یک پژوهشگر امنیتی متوجه شد که این برنامه اطلاعات تاریخچه مرورگر کاربر را بطور مخفیانه دریافت و به سروری مستقر در چین ارسال می‌کند. این برنامه که تا صبح روز جمعه جزء چهار برنامه پر فروش در قسمت برنامه‌های "ابزارهای پولی" در فروشگاه Mac App Store بود، Adware Doctor نام دارد.
کارکرد اصلی این برنامه که توسط سازندگان آن اعلام شده، محافظت از کاربران در برابر بدافزار و تبلیغات‌های مزاحم در مرورگرها است. اما در عین حال، این برنامه بطور مخفیانه اطلاعات حساس کاربران و تاریخچه مرورگر را نیز استخراج می‌کند. همچنین، اطلاعات سیستم، لیستی از فرایندهای پردازشی در حال اجرا کاربر و نوع برخی فایل‌هایی که کاربر دانلود کرده است نیز استخراج می‌شوند. استخراج اطلاعات توسط این برنامه ماه گذشته به اپل گزارش شده و این شرکت پس از یک ماه Adware Doctor را از فروشگاه مک حذف کرده است.
پژوهشگران برنامه‌های دیگری را نیز در این فروشگاه کشف کرده‌اند که داده‌های کاربران را استخراج و بدون اطلاع کاربر به سرورهای خود ارسال می‌کند. این برنامه‌ها فرایند ثبت در فروشگاه اپل را دور زده‌اند و در کنار سایر برنامه‌های رسمی قابل دانلود هستند.

منابع:

 
امتیاز دهی
 
 

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 


آدرس:
تهران، خیابان استاد شهید مطهری، خیابان میرزای شیرازی، کوچه شهدا، پلاک یک، مرکز مدیریت راهبردی افتا


ایمیل:
info@afta.gov.ir

.