هشدارهای افتایی
گروه NSO وابسته به رژیم صهیونیستی، توسعه‌دهنده برخی از مخربترین و قدرتمندترین جاسوس‌افزارهای جهان است. این گروه دارای 500 پرسنل است و آنها شانس زیادی در هک و استخراج اطلاعات دستگاه٬های اندرویدی یا iPhone دارند. اگرچه بنابر ادعای گروه NSO، ابزارهای محرمانه آن‌ها تنها برای شناسایی مجرمین و توسط دولت انجام می‌شود، با این حال، پژوهشگران ادعا کرده‌اند که بدافزارPegasus  گروه NSO علیه کشورهای زیادی مورد استفاده قرار گرفته است و اخیرا Amnesty International ادعا کرده است که یکی از کارمندان آن توسط Pegasus مورد هدف قرار گرفته است. Amnesty در گزارشی اعلام کرده است که از تکنولوژی‌های گروه NSO در جهان سوءاستفاده می‌شود. همچنین، بر اساس گفته یک پژوهشگر امنیت در دانشگاه تورنتو، 174 گزارش مبنی بر سو استفاده از جاسوس‌افزار NSO به صورت عمومی منتشر شده است.
NSO از پاسخ به این گزارش خودداری کرد اما اعلام کرد که محصولات آنها منحصرا برای بررسی و پیشگیری از جرم است و هرگونه سو استفاده از تکنولوژی آن‌ها، نقض قوانین‌شان است. در ماه ژوئن سال جاری، یکی از کارکنان Amnesty پیام مشکوکی در WhatsApp دریافت می‌کند که حاوی لینک مشکوکی است. Amnesty معتقد است که این وبسایت توسط گروه NSO کنترل می‌شود. NSO از اینگونه وبسایت‌ها برای شروع نفوذ استفاده می‌کند و در صورت موفقیت، دستگاه قربانی با Pegasus آلوده می‌شود.
هنگامی که جاسوس‌افزار Pegasus بر روی یک دستگاه اپل یا گوگل نصب شود، تقریبا قابلیت انجام هر عملیاتی را دارد، ازجمله سرقت پیام‌ها، جاسوسی بر روی تماس‌ها، تماشای وبکم و گوش دادن به میکروفون دستگاه. ارتباط لینک مشکوک ارسال شده با گروه NSO حاصل تلاش فنی عمیق پژوهشگران امنیتی Amnesty و Citizen Lab دانشگاه تورنتو است. آنها توانستند یک الگو و شناسه برای حملات NSO توسعه دهند. از طریق این الگو، این پژوهشگر امنیتی 600 وبسایت دیگر را نیز کشف کرده است که با همین روش به کاربران حمله می‌کند. براساس گزارش Amnesty، این 600 سایت، تهدید بالقوه برای کاربران کشورهای مختلف به شمار می‌رود. Amnesty معتقد است بعضی از سرورهایی که از این سایت‌ها میزبانی می‌کنند، در حملاتی که به سایت‌های روسی زبان انجام شده است، بکار گرفته شده است. علاوه بر این، در اوایل ماه جاری نیز مشخص شد که کد یکی از برنامه‌نویسان NSO به سرقت رفته و سارق آن تلاش کرد تا آن را در وب تاریک به مبلغ 50 میلیون دلار بفروش برساند.

منبع:
 

 
امتیاز دهی
 
 

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 


آدرس:
تهران، خیابان استاد شهید مطهری، خیابان میرزای شیرازی، کوچه شهدا، پلاک یک، مرکز مدیریت راهبردی افتا


ایمیل:
info@afta.gov.ir

.